Badem Yağı Yararları

Sağlık ve kozmetik alanında kullanılan badem yağı 2 türlüdür. Bu 2 tür yağ arasında bulunan badem yağından en çok tatlı badem yağı kullanılmaktadır. Bizlerde bu alıntı yazımızda sizlere badem yağının faydalarından , saç ve cilt için kullanımından bahsedeceğiz. Umarım yararlı bir yazı olur. İyi okumalar dileriz.

 

Badem Yağı Nedir ? Acı ve Tatlı Badem Yağı

Badem YağıBadem , daha yaygın olarak badem ağacı olarak bilinen Prunus dulcis ağacının yenilebilir tohumlarıdır. Bademler genellikle fındık olarak adlandırılsa da, aslında şeftaliye benzeyen badem meyvesinin merkezinde bulunan tohumlardır. Badem bütün olarak tüketilebilir, un haline getirilebilir ve hatta süt ürünü içine konulabilir. Yağ asitleri açısından çok zengindirler, bu da onları mükemmel bir yağ kaynağı yapar. Tatlı bademler tipik olarak yenir ve yiyecek, yağ ve kozmetik yapmak için kullanılır. Bu arada, acı bademlerin tıbbi özellikleri olduğuna inanılmaktadır, ancak uygun şekilde işlenmedikleri takdirde toksik olabilirler. Yaygın olarak mevcut değiller.

Badem Yağı Faydaları

  • Badem Yağı YararlarıBadem yağı, kalp sağlığı üzerine etkileri araştırılmış olan% 70 tekli doymamış yağdan oluşur.Tekli doymamış yağların “iyi” HDL kolesterol seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir. HDL, kolesterolü arterlerden uzak tutan ve parçalandığı ve vücuttan atıldığı karaciğere taşıyan bir protein türüdür. HDL kolesterolün sağlıklı seviyelerinin kalp hastalığına karşı korunmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Hem badem hem de badem yağının da “kötü” LDL kolesterol ve total kolesterol düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Yüksek LDL kolesterol düzeyleri ve total kolesterol, kalp hastalığı için risk faktörleri olarak kabul edilir. Bu seviyelerin düşürülmesi kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.
  • Badem yağı, güçlü antioksidan E vitamini için mükemmel bir kaynaktır.Aslında, 1 çorba kaşığı (15 ml) badem yağı önerilen E vitaminin günlük alımın% 26’sını sağlar. E vitamini, antioksidan özelliklere sahip sekiz yağda çözünen bir gruptur. Bu bileşikler hücreleri serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı maddelere karşı korur. Serbest radikaller sağlık için gerekli olsa da, vücutta sayıları çok yükselirse hasara neden olabilirler.Serbest radikal aşırı yüklenme, oksidatif hasara yol açar ve kanser, kalp hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi kronik hastalığa bağlıdır. Çalışmalar, E vitamini alımının daha yüksek olmasının, yaşlılarda kalp hastalığı, yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve bilişsel gerileme riskini azaltabileceğini göstermiştir.
  • Diyetinize badem yağı eklenmesi , kan şekerinizi sabit tutmanıza yardımcı olabilir . Bu yağ, her ikisi de diyabetli kişilerde kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olduğu gösterilen tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan zengindir. Aslında, karbonhidratların doymamış yağlarla değiştirilmesi, kan şekeri düzeylerini düşürdüğü ve insülin direncini ve uzun süreli kan şekeri kontrolü için bir belirteç olan HbA1c seviyelerini geliştirdiği gösterilmiştir.
  • Sağlıklı yağlarla zengin bir diyet kilo vermenize yardımcı olabilir. Birçok kişi kilo vermeyi denediğinde yağdan kaçınır, ancak doğru yağ türlerini tüketmek kilo kaybı için faydalı olabilir. Sağlıklı bir miktar badem içeren bir diyetin insanların aşırı kilo vermesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Aynı şekilde, diyetinize badem yağı eklenmesi yağ kaybetmenize yardımcı olabilir. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan zengin diyetlerin vücut yağını azalttığı ve kilo kaybını teşvik ettiği gösterilmiştir.

Badem Yağı Saç

  • Saçlardaki badem yağının düzenli kullanımı, parlaklığını ve dokusunu iyileştirir. Zengin bir magnezyum kaynağı olan badem yağı, saçların büyük ölçüde kaybını önler. Badem yağının çok çeşitli saç bakım ürünlerinde kullanılmasına şaşmamalıdır. Saç derisini nemlendirmek için haftada bir veya iki kez badem yağı sürün. Saç derisine masaj yaptıktan sonra, bir havluyu sıcak suda ıslatın ve başınızın etrafına sarın. Bu saç dökülmesini azaltacak ve saç kalitesini artıracaktır.
  • Sağlıksız saçlar asla iyi bir işaret değildir. Ancak yoğun programlarımızla birlikte kir saçları daha da kötüleştiriyor. Bu yağ ile saçların düzenli masajı bölünmüş uçları önleyebilir. Badem, hint ve zeytin yağlarını eşit oranda karıştırın ve saçınıza bu karışımla masaj yapın. Haftada bir veya iki kez uygulayın ve farkı hissedin.
  • Hepimiz biliyoruz ki, bu üç yağın tümü, saçların büyümesini teşvik eden ve saçları güçlendiren temel besinlerle yüklendiklerinde saçlara inanılmaz derecede fayda sağlar. Badem yağı özellikle saç köklerini canlandıran ve gençleştiren antioksidanlar, vitaminler ve esansiyel mineraller içerir. Saçınızı her yıkadığınızda , bu mucize yağının birkaç damlasına hafifçe masaj yapabilirsiniz. Saçınızı koruyacak ve yumuşak, nemli ve parlak tutmaya devam edecektir.
  • Badem yağının hafif dokusu, parlaklık arttırıcılar veya saçma kondisyonlayıcıları için mükemmel bir alternatif oluşturur. Ayrıca esansiyel yağ asitleri ve E vitamini varlığı nedeniyle inanılmaz nemlendirme özelliklerine sahiptir.
  • Kepek seni en sevdiğin siyah elbiseyi giymekten alıkoyacaksa, kendine sıcak bir badem yağı saç masajı yapmanın zamanı gelmiştir. Badem yağı ölü hücreleri temizleyerek kepekleri etkili bir şekilde iyileştirir. Ayrıca saçı besler ve saç sorunlarından sizi korur.
  • Saç derisine sıklıkla toz, ısı, kirlilik ve kimyasal şekillendirici ürünler uygulanır. Bütün bunlar iltihaplanmaya yol açabilir. Göz ardı edilirse, bu iltihap, saç dökülmesi ve kepek gibi akut bir duruma neden olabilir. Yüksek yağ asitleri içeriği, saç derisi dokularını nemlendirir ve yumuşatır ayrıca kan dolaşımını artırır. Bu aynı zamanda iltihabı rahatlatır. Badem yağının faydalarının sadece saç ve deri ile sınırlı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz demektir. Kaş, kirpik, sakal ve bıyık için badem yağının kullanımı için okumaya devam edin.

 

Badem Yağı Bıyık ve Sakal Bakımı 

Badem yağı bıyıklara haricen uygulanır. Bıyık köklerini beslemek için hint yağı ile uygulanmasında fayda vardır. Bıyıkları besleyici güçlendirici etkileri bilinmektedir. Sakal uzatan insanların sakal bakımları içinde ideal bir yağdır.

Bıyık ve sakal bakımı için kullanılan badem yağının orjnal olmasına dikkat ediniz. Piyasada satılan badem yağlarının çoğu likitparafin ayçiçek veya pamuk yağı itiva etmekte buda kaş yapayım darken göz çıkartmaktadır.

Kaynak: http://badem-yagi.blogspot.com/2012/12/badem-yag-byk-sakal-bakm.html

Badem Yağı Cilt

Tatlı badem yağında ne var ve cildiniz için neden bu kadar sağlıklı bir şey size aktaralım . İlk önce neden “tatlı” badem yağı hakkında konuştuğumuzu merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü acı badem yağı da var. Acı badem yağı, koku ve lezzet sağlamak için yaygın olarak kullanılırken, tatlı badem yağı, cildin sağlığı için ikondur. Tatlı badem yağı, E vitamini, A vitamini, tekli doymamış yağ asitleri, protein, potasyum ve çinko içerir.

E vitamini son derece güçlü bir antioksidandır. Oksidatif stres vücudunuzun serbest radikallerle savaşmak için yeterli antioksidanları olmadığı zaman ortaya çıkar ve cildinizin kollajen tabakasının bozulmasının başlıca nedenidir. Kollajen cildinizi esnek ve kırışıksız görünmesine yardımcı olduğundan, oksidatif stresi antioksidanlarla kesmek istersiniz tatlı badem yağı oldukça etkilidir. E vitamini sayesinde, tatlı badem yağı cilt hücrelerinizi sağlıklı tutar, cildinizi UV radyasyonuna karşı korur ve cildinizin pürüzsüz, yumuşak kalmasını sağlarken ince çizgilerin görünümünü azaltmaya da yardımcı olmaktadır. Yağ asitleri cildinizin nemi tutmasına yardımcı olur ve çatlamış ve tahriş olmuş cildi iyileştirebilir.

Ayrıca, A vitamini sivilce azaltmaya yardımcı olabilir. Yağ kolayca cilde nüfuz ettiğinden, kir ve yağı temizlemek ve gözeneklerinizde birikmek için harikadır. Bu işlem, siyah noktaların ve sivilcelerin gelişmesini engelleyebilir.Bu vitaminler ve besinler ile dolu olduğundan, tatlı badem yağı doğal bir cilt bakımı süper gücüdür. Cildinizde yağ kullanmaktan endişe duyuyorsanız – özellikle de yağlı bir cildiniz varsa – strese gerek yoktur. Tatlı badem yağı çoğunlukla kompojenik değildir, yani gözeneklerinizi tıkamak olası değildir.

Kaynak: http://www.sanaldoctor.com/

 

Badem yağının sizin için tüm faydalarına değinmeye çalıştık. Bu açından size yararlı bir yazı sunduğumuzu düşünüyoruz. Aşağıdaki yazılarımızda yazımızı destekler niteliktedir ve okunabilir, sağlıklı kalmanız dileğiyle hoşçakalın.

Kaş ve Kirpik Bakımı

Biberiye Yağı Saç Uzatma

CİLT BAKIMI ve GÜZELLİK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir