Biberiye Yağı Saç Uzatma

Saç veya saç derisine fayda sağlamak için en iyi yağı seçmek önemlidir. Çoğu zaman mağaza tarafından satın alınan şampuan ve saç kremi kullanmanın , iyileştirici özelliklerden ziyade, sadece kozmetik faydalar sağladığı için hasarlı, kırılgan saçlara ve saç dökülmesine yol açabildiği ortadadır. Ama sadece çok uzun yıllar vardır saçları ağırlaştırmak ve daha fazla saç dökülmesine neden daha az yapmak silikon bazlı saç bakım ürünleri ile ince ve kırılgan saç sorunları maskeleyebilirsiniz. Biberiye yağı saç uzatma faydasının yanı sıra, saçlarınız için günlük  güvenli ve etkili olan en iyi doğal saç bakım ürünlerinden biridir.

Biberiye Yağı Nedir?

Biberiye Yağı Saç UzatmaRosmarinus officinalis olarak da bilinen biberiye, bir Akdeniz bitkisi olarak Akdeniz bölgesinde çok popülerdir . Birçok yemek biberiye yağı ve taze çekilmiş yaprakları ile pişirilir. Biberiye  yağı yapraklardan çıkarılır. Biberiye çalı fesleğen, lavanta, mersin ve adaçayı içeren nane ailesine aittir. Biberiye, antik çağlardan beri çeşitli amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Romalılar biberiye bitkisine özel önem verdiler ve dini törenlerde sıklıkla kullandılar. Ayrıca düğün törenleri, gıda müstahzarları, kozmetik ve tıbbi bitkisel ürünler sırasında da kullanılmıştır. Biberiye bitkisi ve özleri eski Mısır uygarlığı tarafından tütsü olarak kullanılmıştır.

Biberiye  yağının sağlık yararları , 16. yüzyılda bitkisel ilaçların anlaşılmasına önemli katkılarda bulunan ünlü bir Alman-İsviçreli doktor ve botanist olan Paracelsus’un gözdesi olmuştur. Paraselsus biberiye yağı tüm vücut güçlendirmek için yeteneği nedeniyle değerli bulmuştur. Biberiye yağının karaciğer, beyin ve kalp gibi hassas organları iyileştirme yeteneğine sahip olduğuna  inanmaktaydı. Ayrıca biberiye yağı günümüzde saç sağlığını geliştirmek amacı ile kullanılmaktadır.

Saç için Biberiye Yağı 

Biberiye kelimesi Latince’den türetilmiştir, yani “denizin çiyleri” anlamına gelir. Bunun için eski Yunanca kelime “anthos” kullanılmaktadır. Orta Çağ döneminde, biberiye genellikle düğünlerde bir aşk cazibesi ve saç bantları olarak kullanılmıştır.

Daha yaygın olarak, biberiye yemek pişirmek için yetiştirilir. Taze, kuru veya şişeli olarak kullanılabilir. Genellikle dünyanın dört bir yanındaki mutfakların baharat raflarında bulunur. Bitki, Akdeniz gibi birçok ılıman iklimde küçük yetiştiricilere iyi gelir, fakat aynı zamanda, daha küçük kaplarda veya dünyanın hemen hemen her yerindeki seralarda da yetiştirilebilir.

Bitki, çoğu insanın burnu için hoş olan keskin ve kokulu yeşil bir kokuya sahiptir. Çoklu kullanımları vardır ve sağlığa fayda sağlamak için çay haline getirilebilir.

Yağ, çam iğnelerine çok benzeyen bitkinin sivri yapraklarından çıkarılır. Küçük şişelerde uçucu yağ olarak satılmaktadır. İçinde biberiye yağı bulunan birçok şampuan ve saç kremi markası vardır, ancak kendi kişisel bakım ürünlerinizi yapmak için çok daha fazla kullanımı vardır.

Yemeklerde sadece taze yapraklar veya kurutulmuş yapraklar kullanılır. Biberiye esansiyel yağı kesinlikle sağlık hizmetlerinde kullanılmaktadır. Saçınıza biberiye yağı için alışveriş yaparken, pişirme amacıyla kullanılan biberiye yağlarını karıştırmayın. Bunlar çok az biberiye içerir. Saç veya saç derisi için konsantre biberiye esansiyel yağından daha iyi faydalanabilirsiniz.

Bu maddenin amaçları için, biberiye yağı ve biberiye esansiyel yağı, sağlık ve güzellik bakımı amaçları için bir ve aynı olarak kabul edilecektir.

Saçlar için Neden Biberiye Yağı Seçmelisiniz?

Saçlarınız için  birçok farklı yağ vardır. Birçoğu kuru saçları evcilleştirmede ve şekillendirme amacıyla kullanıldığında etkili olmakla birlikte, biberiye yağının faydalı iyileştirici özelliklerine sahip olan çok az sayıda bitkise yağ vardır.   Ekstra saç kremi gerektiren saçlarınız varsa, piyasadaki diğer bitkisel bazlı yağlardan birini kullanabilirsiniz. Ama saç uzamasını artırmaya yardımcı olmak ve kepek veya diğer saç durumlarını çözmek için iyileştirici özelliklere ihtiyacınız varsa, biberiye yağı saç derisini sağlıklı bir duruma döndürmek için çalışır.

Saçınıza Biberiye Yağı   Faydaları

Saçlarınız için en iyi yağı seçmek isterseniz, biberiye yağının sağlayabileceği belirli faydalar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceksiniz. Biberiye yağının saça faydaları arasında ;

 • Saçı yumuşatır
 • Saç kalınlığını ve dolgunluğunu arttırır.
 • Saç dökülmesine neden olabilecek her türlü cilt enfeksiyonunu önler.
 • Saç uzamasını hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Erken grileşmeyi önler.
 • Yaşlanmadan veya hormonal koşullardan korunmaya yardımcı olur.

Biberiye Yağının Sağlık Faydaları

 • Biberiye yağı, ciltte doğal bir antiseptik olarak çalışır. Araştırmacılar cilt enfeksiyonları için nasıl yararlı olabileceğini araştırmaya devam ediyorlar. Ama şu anda, biberiye yağı saç derisi üzerinde kepek yol açan ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olan mantarı öldürmede etkilidir. Nemlendirici özellikleri de bu durumun kuruluğunu önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Biberiye yağı, vücuttaki serbest radikallerle savaşabilen yüksek oranda antioksidan içerir. Bunlardan biri, goji meyveleri yiyen kadar güçlü olan karnasol olarak adlandırılır. Fakat insanlar hastalıkları önlemek için deride de kullanmanın yararlarını görebilirler.
 • Carnasol ayrıca vücut hücrelerindeki inflamasyonu da azaltabilir. Bu aynı zamanda saç foliküllerinde saç dökülmesine veya saç incelmesine yol açabilecek hastalıkların önlenmesi ve iyileştirilmesinin yanı sıra saç derisini etkileyebilecek mantar enfeksiyonları, akne ve egzamaya da karşı koruma sağlar.
 • Saçlı deride kullanıldığında, biberiye yağı saçların uzamasını uyarmaya yardımcı olabilir. Bu, saçları inceltmekten utanan kadın ve erkeklere yarar sağlar. Gelecekteki saç dökülmesini önlemek için çalışır ve saçların büyümesini arttırmak için saç köklerinin iyileşmesine yardımcı olur.
 • Biberiye yağı, saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirir ve bu da iyi bir saç derisi sağlığına katkı sağlar.
 • Biberiye yağı, yaşlandıkça saçın grileşmesini yavaşlatmak için de işe yarayabilir. Ayrıca saç derisi kurumasına karşı yardımcı olmak için çalışabilir.
 • Biberiye esansiyel yağı saçı güçlendirmeye yardımcı olabilir, bu nedenle kuru veya kırılgan saçları onarır.
 • Ayrıca, şampuan yaparken, bakım yaparken, kuruturken veya şekillendirirken de saç kaybını azaltmaya yardımcı olur.

Saç Uzatmak için Biberiye Yağı 

Biberiye yağı oldukça konsantre bir biçimde satılmaktadır. Çoğu uçucu yağ ile olduğu gibi, cildinize doğrudan uygulanırsa zarar verebilir. Biberiye yağı, bir şeyle karıştırılmalı ve saç derisine uygulanmasını çok daha kolay hale getirmelisiniz.

Biberiye  yağınızla karıştırmak için jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ kullanabilirsiniz. Bir çorba kaşığı jojoba yağı ve  3 ile 4 damla biberiye yağı karıştırın. Daha sonra saç derisine sürülebilir ve otuz dakika boyunca bırakılabilir. Sonra saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayabilirsiniz. Hafta sonları için saç derisi tedavisini  yapmak isterseniz birkaç damla esansiyel yağı doğrudan şampuan şişenize dökebilirsiniz. Her 1 ons veya 30 ml şampuan için 10 ile 12 damla yağ karıştırabilirsiniz.

Biberiye Yağı ile Sıcak Yağ Tedavisi  

Saçta  biberiye yağını kullanmanın belki de en iyi yollarından biri, haftada bir kez kullandığınız özel bir sıcak yağ tedavisi yapmaktır. Bu tedavinin ısısı, saç derilerinizdeki gözenekleri ve folikülleri açmaya yardımcı olur, böylece yağ daha iyi nüfuz eder. Bu biberiye yağı tedavisi yerel salon ziyareti gerektirmez. Bunu evinizin mahremiyetinde yapabilirsiniz. Evde biberiye yağı ile sıcak yağ tedavisi yapmak için ;

 • 1 çorba kaşığı / 15 ml hindistancevizi yağı
 • 3-4 damla biberiye esansiyel yağı
 • Sızdırmaz kapaklı küçük cam kavanoz
 • Isıtılmış sıcak su
 • Küçük kase
 • Fırın eldiveni
 • İki temiz sıcak havlu

Talimatlar : 

Kuru saçlarla başlayın.Sıcak suyunu kaynatın, ardından küçük bir kaseye dökün.Hindistan cevizi yağı ve biberiye yağını ölçün ve kavanoza ekleyin.Şimdi kapağı kapalı tutum.Sıcak su, hindistancevizi yağını eritmek için yeterli olmalıdır.Kavanozu sıcak sudan çıkarmak için fırın eldiveni kullanın.2 sıcak yağın iyice karıştırıldığından emin olmak için şişeyi sallayın.Şişeyi açın. Saç derisi için çok sıcak olmadığından emin olmak için bileğinizin arkasına birkaç damla dökün. Elinizin avuçlarına birkaç damla yağ dökün. Yağı cildinize masaj yapın. Masajı iki dakika sürdürün. Yağın kafa derisindeki saç köklerinin tabanına nüfuz ettiğinden emin olun ve tüm saç bakımı için saç uçlarına kadar aşağıya doğru sürün.  Daha uzun saçlarınız varsa veya ihtiyacınız varsa şişeden biraz daha fazla yağ alın. Havlulardan birini saç derisinin üzerine sarın. Biberiye yağı işini yaparken 30 dakika dinlendirin. Havluyu çıkarın ve saçınızı yıkamak için biraz şampuan kullanın. Saçınız doğal olarak çok kuru ise sadece saç kremi kullanın.
Saçınızı kurutmak için temiz bir havlu kullanın.

Yazımız burada sona erirken belirtmek gerekir ki uçucu yağları kullanırken dikkat etmeli, yama testi yapmadan kullanmamalısınız. Saç bakımından biberiye gibi doğal olan Bal ile Saç Bakımı hakkında bilgi almak isterseniz linke tıklamanız yeterlidir. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir