Güzellik için Lavanta Yağı

Söylemeye gerek yok, lavanta yağı her zaman uçucu yağ sevenler arasında favori olmuştur. Ama bu çiçekler tam olarak kullanılan yağ formlarına nasıl dönüşüyor? Lavanta genellikle tarlalardan hasat edilir. Çiçekler demet halinde birbirine bağlanır ve birkaç hafta kurumaya bırakılır. Bu, yağın çürümesini önlemek  ve tomurcuklar kuruduğunda saplardan daha kolay çıkarılmak içindir.  Şimdi sizlere hem bu yağın nasıl yapıldığı hem de ne gibi faydaları olduğu konusunda bilgiler verelim.

Lavanta Yağı Nasıl Elde Edilir ?

Güzellik için Lavanta YağıÇiçekler yeterince kurutulduktan sonra, bunların buhar damıtılması için zamanı gelmiş demektir.  Buhar damıtma, solvent ekstraksiyon yöntemlerinde aseton veya heksan gibi kimyasallar tarafından kirletilmeden lavantanın en büyük faydasını elde etmenizi sağlar. Lavanta kaynar suya yerleştirilir ancak yanmayı önlemek için doğrudan içine atılmaz. Kaynayan su, lavantayı nazikçe buharladığında, yüksek basınç ve ısı itici yağı çiçeklerden çıkarır. Buhar ve yağ karışımını bir yoğunlaştırıcıya taşır . Bu, soğutulduğu ve bir sıvıya geri döndüğü yerdir. Buhar bir hidrosol haline gelir ve lavanta yağı da ayrılır.

Cilt için Lavanta Yağı Faydaları 

Lavanta yağı cilt için bir çok amaçta kullanılır ve fayda sağlar. Bu yağın faydalarına ayrı başlıklar halinde değinilmiştir.

Sivilceler için Lavanta Yağı 

Lavanta yağı, sivilce sorunlarından kurtulmak için bakabileceğiniz birkaç doğal içerikten biridir. Yağ, akne ve iltihaplanmaya neden olan bakterilerle savaşabilen antienflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir.  Pamuklu çubuk kullanarak sivilce lekelerinizde  lavanta yağı kullanın ve istenen sonuçları görün. Aromaterapistler akne tedavisi için lavantayı yoğun olarak kullanırlar.

Egzama Tedavisinde Lavanta Yağı 

Egzama çok utanç verici bir cilt rahatsızlığı olabilir, ancak sadece elverişli bir lavanta yağı yoksa. Bunun nedeni, yağın kaşıntıyı hafifletme ve egzama belirtilerini azaltma yeteneğine sahip olmasıdır.  Ayrıca cildi  ve tahriş olan bölgeleri de nemlendirerek, iyileşme sürecini hızlandırır.

Lavanta Yağı  Cildi Detoksifiye Edebilir

Çevresel toksinlerin ve diğer kirleticilerin iğrenç çeşitliliği göz önüne alındığında, cildimizin çoğu zaman maruz kaldığı ve sağlığının her geçen gün kötüleştiğini bilmek şaşırtıcı değildir. Ama kurtarmak için lavantamız var ve kirletici maddelerin cilt üzerindeki zararlı etkilerine karşı savaşabilen güçlü antioksidanlar içerir.Lavanta yağının, cilt bakterilerinin büyümesini engelleyebilecek birkaç güçlü esansiyel yağdan biri olduğu bulunmuştur.

Lavanta Yağı  Yanıkları İyileştirir 

Lavanta yağının antiseptik ve antiinflamatuvar özellikleri yine burada bir rol oynamaktadır. Yağ, yanıkları iyileştirmede faydalıdır ve ayrıca çarpmaların neden olduğu yaraların tedavisine de yardımcı olur . Ayrıca lavanta yağın  ağrı kesici olarak işlev gördüğü kanıtlanmıştır.  Sadece yaklaşık 10 dakika akan suyun altında tuttuktan sonra yanmış alana birkaç damla lavanta yağını sürün. Bunu yapmak iyileşme sürecini hızlandırabilir. Ancak, ciddi yanıklar durumunda derhal doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Lavanta Yağı  Böcek Isırıklarını İyileştirmede Yardımcı Olabilir 

Ciddi bir problem olmasa da, böcek ısırıkları günlük aktivitelerinize engel olabilir ve can sıkabilir. Ama bu kullanışlı lavanta yağınız olduğunda böyle olmaz.  Böcek ısırığı   birkaç damla lavanta yağı sürün ve kaşıntı , şişliğin önemli ölçüde azaldığını görün. Lavanta yağı iyi bir böcek kovucu olarak da işlev görebilir ve geleneksel olarak böcek ısırıklarının tedavisinde kullanılır.

Lavanta Yağı  Yorgun Kasları Rahatlatır 

Kaslarımızın uzun bir günün ardından ne kadar yorgun olabileceğini biliyoruz; ve aynı zamanda iyi bir masajın ne kadar iyi hissedebileceğini de biliyoruz. Bu, lavanta yağının görmezden gelmemesi gereken bir  artısıdır.İdeal olarak, büyük bir ılık suya 4 ile 6 damla yağ ekleyerek lavanta banyosu hazırlayabilirsiniz. Ellerinizi veya ayaklarınızı bu banyoda yaklaşık on dakika boyunca ıslatın ve yenilenmiş ve rahatlamış hissedin.

Lavanta  Yağı Cilt Toneri 

Lavanta   cildinizi sıkılaştırır, böylece dolaşımını artırır, böylece cilt hücrelerine yeterli miktarda oksijen ve beslenme sağlar. Bu, hücrelerin sağlıklı kalmasına ve yenilenme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Evde lavanta ve su ile toner yapabilirsiniz. Bir kasede 100 ml su kaynatın ve daha sonra lavanta tomurcuklarına koyun, böylece tamamen suya batırın. Kaseyi örtün, demlemek için birkaç saat bekletin. Karışımı temiz bir cam şişeye boşaltın ve soğutun. Bu lavanta suyunun bir kısmını pamuklu bir pedin üzerine püskürtün ve yüzünüzü hafifçe silin.

Saç İçin Lavanta Yağı Faydaları 

Esansiyel yağlar, cildinize ve saçınıza sağladığı ek faydalardan dolayı giderek daha popüler hale gelmektedir. Lavanta esansiyel yağı saç dökülmesini durduran  ve saç dökülmesine sebep olan alopesi, kepek gibi çeşitli saç problemlerini tedavi edebilen bu yağlardan biridir. Sağlıklı saç ve saç derisini desteklemek için taşıyıcı yağ ile seyreltilebilir .

Lavanta yağının saçınıza faydalı olabileceği yollar aşağıdadır.

 

  • Alopesi areata,  saç dökülmesiyle karakterize otoimmun bir hastalıktır. Lavanta esansiyel yağı ile kuru saç derisi masajı, bu durumu tedavi etmenin yanı sıra birkaç ay içinde önemli bir saç büyümesi sağlamaya yardımcı olur.
  • Lavanta esansiyel yağı kuru kaşıntılı saç derisi ve kepekten kurtulmanıza yardımcı olabilir. 15 damla lavanta esansiyel yağını 2 yemek kaşığı zeytin veya badem yağıyla karıştırarak karışımı yaklaşık 10 saniye ısıtın. Bu sıcak yağ karışımıyla kafa derisine masaj yapın ve bir duş başlığı takın. Bir saat sonra hafif bir şampuanla yıkayın .
  • Ayrıca, beş damla biberiye ve lavanta yağını, cansız bir yağın üç çorbasıyla karıştırabilirsiniz. Yağı saç derisine masaj yapın ve 10 dakika boyunca   bırakın. Bundan sonra, saçlarınızı şampuanla yıkayın. Bu kepek tedavisinin başka etkili bir yoludur.
  • Güçlü bir antiseptik olan lavanta yağı bitlerinizin  , bit yumurtalarını  saçınızdan kovar ve sizi rahatlatabilir. Saç derisine bu yağ ile masaj yapmak hem bitleri hem de bit yumurtalarını öldürebilir. Saç bitlerinden kurtulmak için saçlarınızı şampuanlamadan 20 dakika önce lavanta yağı ile masaj yapın.
  • Lavanta da bir saç kremi olarak kullanılabilir. 1 bardak kuru lavantayı 2 bardak suya kaynatıp, birkaç damla lavanta yağı ekleyerek bir saç jeli hazırlayabilirsiniz. Saçını yıkayıp 15 dakika bekletin. Bu saçlarınızı parlak ve kokulu hale getirecek ve kepek de tedavi edecektir .

Lavanta yağının bu faydalı güzellik açısından son derece yeterlidir. Sizlerde kimyasal malzemeleri bırakıp lavanta gibi doğal ürünlere geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir