Nane Yağı Ne İşe Yarar ?

Genelde baharat olarak tüketilen fakat bitkisel yağ olarakta kullanılan nane sağlık açısından faydalıdır. Bu makalede nane-limon çayı kadar sağlık açısından faydalı olan nane yağı hakkında bilgiler verilecektir. İyi okumalar dileriz.

Nane Yağı Nedir ? 

Nane  yağı güzel bir cilt, saç ve daha fazlası için  önemli bileşikler içermektedir. Nane esansiyel yağı ve nana öncelikle ferahlatıcıdır. Ağrı ve yatıştırıcı sinüslerin giderilmesi iyi bilinmektedir. Ama aynı zamanda  baş ucunuzda bulunması için   muhteşem güzellik avantajları da var.   Nane yağının bilimsel adı ; Mentha piperita olarak geçmektedir. Diğer adları arasında Mentha piperita yağı, nane esansiyel yağı bulunur.  Nane Akdeniz’e özgüdür, açık sarı renge sahiptir. Nane  yağı taze, keskin bir nane kokusuna sahiptir.  İnce bir kıvama sahiptir. 4 yıl raf ömrü vardır. Nane yağı toksik değildir ve tahriş edici değildir, ancak mentol içeriği nedeniyle duyarlılaşma meydana gelebilir. Uygulamadan önce bir yama testi yapılması önemlidir.

Nane Yağını Kullanırken  Dikkat 

Nane YağıLütfen önce kullanmadan önce nane esansı yağı ile bir yama testi yapın. Bir yama testi yapmak için 1 damla nane esansiyel yağını 1 çorba kaşığı taşıyıcı yağda karıştırın ve iç bileğinize uygulayın. 60 dakika içinde negatif reaksiyon olmazsa devam edin ve bu yağı kullanın. Uygulamadan önce mutlaka nane uçucu yağını seyreltin. Seyreltme için bir taşıyıcı yağ kullanın. Seyreltme oranı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, vb. gibi 1 çorba kaşığı yağda 2 damla nane yağıdır. D Nane yağını asla gözünüze, kulaklarınıza veya mukoza zarlarına kaçırmayın  ve yemeyin. Çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutunuz. Hamilelik sırasında kaçının. Şiddetli veya kronik sağlık sorunlarınız varsa, nane  yağını kullanmadan önce bir doktora danışın.

Cilde Nane Yağı Faydaları Nelerdir ? 

Taze görünümlü, sağlıklı bir cilt   arıyorsanız nane yağını yukarıda dikkat etmeniz gereken kurallara uyduktan sonra kullanabilirsiniz.

Nane Yağı  Cildi Parlaklaştırır 

Bu yağın birkaç damla günlük güzellik rejiminize eklenmesi, sağlıklı ve parlak bir cilde ulaşmanın kolay ve etkili bir yoludur. Soğutma etkisine sahip ve aynı zamanda donuk cildi aydınlatmak için çalışan mentol içerir.

Nane Yağı ile Sivilce Kontrolü 

Yüzümüzde herhangi bir yerde küçük bir  sivilce varsa nane yağını kullanmak etkili ve iyidir. Bu can sıkıcı küçük  durumlar için nane yağı mentol etkisi ve yağ asitleri ile size yardımcı olacaktır. Nane yağının etkisini göstermesi yavaş olabilir, ancak tamamen güvenlidir ve akne sorunlarının kökünden temizlenmesi bilinmektedir. Fazla yağ salgısını kontrol eder ve gözeneklerin tıkanmasını  önler.

Nane Yağıyla Yüz Peelingi

Nane yağı, diğer keskin içerik maddeleriyle birlikte etkili bir yüz temizleyici olarak kullanılabilir.

  • 4 damla nane yağı
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3 çay kaşığı sofra tuzu

Plastik bir kapta, üç kaşık sofra tuzu iki kaşık zeytinyağıyla karıştırın. Karışıma 4 damla nane damlası yağı ekleyin. İyice karıştırın. Taze yıkanmış yüzünüzü bu karışımla peelingi uygulayın ve harika bir soyulma seansı için hafif hareketlerle yıkayın. Parlak ve sağlıklı bir cilt elde etmek için bu işlemi üç günde bir tekrarlayın.

Nane Yağı Mükemmel Toner

En son pahalı toner şişenizle işiniz bitti mi? O zaman bu sefer nane yağı kullanmayı denemek için zamanınız geldi demektir.

  • 115 ml filtrelenmiş su (şişenin ¾)
  • 40 ml Elma Elma Sirkesi (şişenin ¼)
  • 30 damla nane yağı

Filtrelenmiş su ve elma sirkesi (şişenin ¼) ekleyerek en sevdiğiniz nane toniğinizden  bir şişe hazırlayın. Nane esansiyel yağ yaklaşık 30 damla ekleyin.  Gün boyunca yüz toneri olarak kullanın. Buzdolabında bir sprey şişesinde saklayın.

Nane Yağı ile Yüz Maskesi 

Açık ve lekesiz bir cilt, nane yağıyla kolayca elde edilebilir.

  • 2 yemek kaşığı salatalık, rendelenmiş
  • 2 yemek kaşığı yeşil kil
  • 5 ml seyreltilmiş nane yağı

Rendelenmiş salatalık ve nane yağını alın ve bileşenleri plastik bir kasede birlikte çırpın.Karışıma yeşil kil ekleyin.
Macunu yüz maskesi olarak kullanın. Kurulayın ve ılık su ile yıkayın. Bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın.
Bu maske, benzersiz yağ emme yetenekleriyle, yağlı bir cilt için mükemmeldir.

Saç İçin Nane Yağı Faydaları

Saçlarınız için neden gerekli yağı kullanmalısınız? Açıkçası, çünkü saçlarını önemsiyorsunuz! Saçınızın sağlığını önemsiyorsunuz ve görünüşünüzü önemsiyorsunuz! Saç büyümesi ve diğer durumlar için nane yağı ne kadar verimli kullandığına bakın.

Yağlı bir kafa derisi veya kuru bir kafa derisi olsun, nane yağı sizin için işe yarayacaktır! Nane yağının büzücü özelliklere sahip olduğu bilindiğinden, sebum sekresyonunu normalize etmeye ve saç derisinin soğumasına yardımcı olur. Bu yağın düzenli olarak uygulanmasıyla saç derileriniz ve saçlarınız  yağlı hissetmemenizi sağlar.

Öte yandan, nane yağındaki PH denge formülü de saç ve saç derisi problemlerinin tersine faydalıdır! Nemlendirici özellikleri kuru saç derisini ve kepekleri tedavi etmenize yardımcı olur, böylece güzel saçlar ve sorunsuz saç derisi elde edersiniz. Saç derisini iyileştirir ve kaşınmayı da önler.

Bu yağın mükemmel nemlendirme özelliklerine sahip olması nedeniyle, badem yağı veya zeytinyağı gibi en sevdiğiniz taşıyıcı yağı ile karıştırıp karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı duş başlığıyla sarın ve en az 30 dakika bekleyin. Alternatif olarak, nane uçucu yağını, yasemin veya lavanta gibi diğer esansiyel yağlarla birlikte kullanabilirsiniz. Saçınızı besler ve iyice nemlendirir.

Saç fırçanızdaki gevşek ipliklerin sayısı zamanla artıyor mu? Kelleşmekten mi korkuyorsun? O zaman nane yağını denemelisin. Uyarıcı özellikleri ile nane yağı saç derisine nüfuz eder ve saç köklerini uyarır. Kan dolaşımını artırır, böylece saç gelişimini hızlandırır.

 

Nane yağının faydaları aslında saymakla bitmez fakat bizler en çok işinize yarayacak olanları sizlere sunduk umarım işinize yaramıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir