Zeytin Yağı Cilt ve Saç Bakımında Kullanımı

Tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan zeytin yağı, Akdeniz diyetinin önemli bir bileşenidir. Bu bölgedeki nüfusun yaşam beklentileri ve kalp hastalıkları , yüksek tansiyon ve inme riskleri daha düşüktür. Tekli doymamış yağ asitleri (MUFA), doymuş yağlar ve trans yağların aksine, sağlıklı bir diyet yağı olarak kabul edilir. Sizlere bu sağlıklı yağımız hakkında bilgiler vereceğimiz yazımız aşağıdadır.

Zeytinyağı Nedir? 

Zeytinler popüler ve sağlıklı bir meyvedir. Zeytinyağı , Akdeniz bölgesinin geleneksel bir ağaç mahsulü olan Olea europaea’nın (zeytin ağacı) meyvesinden elde edilen bir yağdır . Bu ayırt edici yağı üretmek için bütün zeytinler preslenir. Yağ, kozmetik, ilaç, pişirme ve sabunlarda kullanılır ve geleneksel lambalar için yakıt olarak da kullanılmıştır. Zeytinyağı aslında Akdeniz’den gelmiştir, ama bugün dünya çapında kullanılmaktadır. Diyette, zeytinler bütün olarak yenilebilir veya  soğuk press zeytin yağı elde edilir ve tüketilir.  Yağ, ekmek, kızartma ya da salata sosu olarak kullanılabilir. Bazı insanlar – Canan Karatay gibi – tıbbi amaçlı küçük bardakta   tüketirler.

Zeytin Yağı Sağlık Faydaları 

Zeytinyağı çok sayıda faydalı kaliteye sahiptir. Bazıları şu şekildedir:

 • Zeytin YağıDoğal zeytinyağı% 70 oranında tekli doymamış yağ asidi içerir. Sonuç olarak, kandaki kolesterol birikimini azaltır ve kalp problemlerini azaltır.
 • LDL kolesterol, kalp krizi ve pulmoner kalp hastalıkları riskini arttıran kötü kolesterol türüdür. Yaklaşık 40 antioksidan kimyasaldan zengin sızma zeytinyağı, LDL kolesterolün oksidasyon etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca HDL kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olur.
 • Tıbbi uzmanlar, zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağlardan kilo almanın çok zor olduğunu göstermektedir. Akdeniz zeytinyağı üzerinde yapılan araştırmalar, kilo kaybı için kullanılması konusunda olumlu sonuçlar vermiştir.
 • Zeytinyağı çocuklarda metabolizmayı, iyi kemik yapısının büyümesini ve beyin gelişimini hızlandırır. Yaşlı insanlar için çok faydalı olan mükemmel bir E vitamini kaynağıdır.
 • Zeytinyağı, anti- inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip fenoller açısından zengindir . Sonuç olarak, kullanımı patojenik bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olur ve iltihabı hafifletir.
 • Zeytin yağının sindirim sürecine yardımcı olduğu bilinmektedir. Sindirim sistemini temizlemek ve bağırsak hareketlerini iyileştirmek için bir tıbbi yağ olarak kullanılır.
 • Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı, insan vücudunun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kozmetik ürünlerinde ve doğal bitkisel terapide kullanılan bu ürün, cildi doğal bir parlaklık verir.
 • Zeytinyağı kullanımı da safra taşlarının önlenmesinde etkilidir .
 • Zeytinyağı, daha güçlü hücre duvarlarının oluşturulmasına yardımcı olan polifenolleri içerir. Aynı zamanda, çeşitli kalp hastalıklarına karşı sizi koruyan arter duvarlarının elastikiyetini arttırır.
 • Zeytinyağının insan vücudunu kanserli hücre büyümesini, özellikle de bağırsak kanserine karşı koruduğu söylenir. Yapılan tıbbi araştırmalar , bu yağın asidik içeriğinin rektum ve bağırsak kanserinin başlamasına engel olabileceğine dair olumlu işaretler göstermiştir.
 • Yakın zamandaki bir araştırma çalışması , zeytinyağının önemli bir bileşeni olan hidroksitirosolün, postmenopozal kadınlarda meme kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
 • Yakın tarihli araştırmalar çalışmada oluşan bir Akdeniz diyeti önerir  ve bu diyet  doymamış yağlarca  (  zeytinyağı ve fındık gibi ) , ve  yeşil yapraklı sebzelerce de zengindir.

 

Zeytin Yağı Cilt Faydaları 

Bu yağ, cildi sert güneş ışınları veya rüzgâr gibi çeşitli dış etkenlerden koruyan bir antioksidanlar barındırır. Zeytinyağının hafif dokusu, uzun süre dayanabilen ve tüm cilt tiplerine uygun mükemmel ve yapışkan olmayan bir nemlendiricidir.  Duş aldıktan sonra cildinizi biraz nemli bırakın ve zeytinyağını yüzünüze masaj yapın. Kuru cildiniz varsa, yatağa gitmeden önce yağı yüzünüze uygulayın ve gece boyunca bekletin. Sabahları yağı nazik bir yüz yıkama ve bir miktar ılık su yardımıyla çıkarabilirsiniz.

Cilt Sağlığı için Zeytin Yağı 

Zeytinyağı, enflamasyonu, sivilceyi tedavi ederek ve cildi sedef hastalığı ve cilt kanseri gibi ciddi rahatsızlıklardan koruyarak cilt sağlığını iyileştiren E vitamini içerir. Bal bir nemlendirici olarak davranırken, yoğurt hafif bir ekosiyanın işini yapar, böylece cilt sağlığını geliştirir.

 • 1/3 fincan yoğurt
 • ¼ bal
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı

Kalın bir çözelti elde edene kadar malzemeleri iyice karıştırın. Bu çözümü yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın. Bu karışımı haftada bir kez  yapabilirsiniz.

Makyaj Çıkarmada Zeytin Yağı  

Zeytinyağı, makyaj çıkarmak için pazar markalarına kolay ve nispeten ucuz bir alternatiftir. Ayrıca, cildinize zarar vermeden işi yapar. Ürünlerdeki en ufak bir değişiklik hassas ciltlerde ; kabarcıklar veya kızarıklıklara maruz kalmanıza neden olabilir ve bunun için her zaman doğal  çözümler idealdir.

 • 1/3 fincan yoğurt
 • ¼ bal
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı

Zeytinyağına bir çift pamuk topu batırın ve makyajı kaldırmak için yüzünüze sürün. Pamuklu bir pedi zeytinyağıyla nemlendirebilir ve gözünüzdeki makyajı kaldırmak için kullanabilirsiniz . Makyajın çıkarılmasına ek olarak, yağ aynı zamanda gözlerinizin çevresindeki cildi yumuşatır.

Anti-Aging Zeytin Yağı 

Yaşlandıkça, cildiniz sarkmaya başlar ve kırışıklıklar geliştirir. Bu yaşlanma belirtilerini zeytinyağı ile geciktirebilirsiniz.

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • Bir tutam deniz tuzu

Yüzünüze birkaç damla zeytinyağı ile masaj yapın. Bir eksfolyant yapmak için kalan yağı deniz tuzu ile karıştırın.
Serinletici bir his için limon suyunu ekleyin. Bu karışımı yüzünüzdeki kuru, pütürlü ve pullu bölgelere sürün.

Dudaklarınız için Zeyitnyağı

Zeytin yağının dudaklarınızı esnek ve güzel hale getirdiğini biliyor muydunuz?

 • Ezilmiş kahverengi şeker
 • Bir kaç damla zeytinyağı
 • Limon suyu bir kaşık

Malzemeyi karıştırın ve dudaklarınızı beş dakika boyunca yatağa gitmeden önce fırçalayın. Zeytinyağı çatlamış dudaklarınızı yumuşatmaya yardımcı olur. Şeker ve limon peeling ajanları olarak davranır.

Çatlak Topuklar için Zeytinyağı 

Eğer çatlak topuklularınız  ayağınızı öne çıkarmaktan alıkoysa zeytinyağını deneyin. Sıcak limon suyunu kullanarak topuğunuzu pul pul dökün ve eklenmiş nem ve pürüzsüzlük için cömertçe zeytin yağı sürün. Hızlı rahatlama için çorap giyebilirsiniz.

Zeytin Yağı Saça Faydaları 

Zeytinyağı, diğer birkaç bileşenle birlikte saçlarınızı sağlıklı tutmak için harikalar yaratabilir. Yağ E vitamini açısından zengin olup saç dökülmesine engellemede yardımcı olur. Bal saçınızı nemlendirir. Aynı zamanda saç büyümesine yardımcı olan magnezyum, çinko, kükürt, kalsiyum ve B vitaminleri gibi başka besinler de içerir.  Yumurta sarısı protein açısından zengindir, saçın temel bileşeni olan bir besindir.

 • ½ bir fincan zeytinyağı
 • Bal 2 yemek kaşığı
 • Bir yumurta sarısı

Düzgün bir macun elde edene kadar malzemeleri iyice karıştırın.  Bu macunu saçınıza uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bırakın. Ilık suyla yıkayın ve daha sonra bir saç kremi ile takip edin.

 

Cilt ve saç bakımınız için aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Cilt ve Saç için Hindistan Cevizi Yağı

Biberiye Yağı Saç Uzatma

Güzellik için Lavanta Yağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir